Fotovoltaické elektrárny

Vliv na výrobu

Co ovlivňuje výrobu elektrické energie z fotovoltaické elektrárny.

  • Výroba elektrické energie je ovlivněna sklonem fotovoltaických panelů a jejich orientací.
  • Celková roční výroba je také ovlivněna umístěním fotovoltaické elektrárny a případným stíněním fotovoltaických panelů.

Sklon a orientace fotovoltaických panelů

Podstatným faktorem, který ovlivňuje produkci elektrické energie z fotovoltaické elektrárny, je sklon a orientace fotovoltaických panelů. V rámci České republiky je optimální sklon 35°, orientace jih.

Při instalaci fotovoltaickách panelů v jiném než optimálním sklonu (např. na sedlovou střechu), dochází k předpokládané snížené výrobě elektrické energie.

Optimální sklon: 35°

Optimální orientace: jih

FVE main
Orientační výpočet, o kolik se sníží výroba elektrické energie ze solární elektrárny, pokud nebudou panely umístěny v optimálním sklonu a nebudou orientovány na jih:
Vliv sklonu a orientace na produkci
V grafu je na vodorovné ose znázorněna orientace panelů v rámci světových stran. Na svislé ose je pak uveden sklon panelů. Odečtením příslušné barevné plochy pak určíte, jak bude Váše fotovoltaická elektrárna výnosná v porovnání s optimálním sklonem a orientací. Fotovoltaické panely lze instalovat téměř na jakoukoliv střechu. Pokud není orientace optimální, fotovoltaická elektrárna vyrobí pouze poměrně méně energie než při optimální výrobě.
Rádi Vám poradíme s návrhem fotovoltaické elektrárny a vypočítáme Vám předpokládanou roční výrobu elektrické energie. Kontaktujte naše obchodní oddělení nebo vyplňte poptávkový formulář.
Pomůžeme Vám!

Pořiďte si fotovoltaickou elektrárnu

Zašlete nám Vaše požadavky na fotovoltaickou elektrárnu. Vytvoříme Vám nabídku na míru. Naši specialisté se s Vámi spojí a proberou i další možnosti řešení.

Intenzita slunečního záření

Lokalita, kde je fotovoltaická elektrárna umístěna, určuje celkovou roční výrobu elektrické energie. V rámci České republiky lze z jedné kW instalovaného výkonu získat 950 až 1100 kWh elektrické energie za rok.

Praha: 998 kWh/kWp

Brno: 1049 kWh/kWp

Konkrétní výpočet celkové roční produkce zohledňující všechny vlivy na umístění fotovoltaické elektrárny provádíme zdarma v rámci nabídek.
Mapa ČR sluneční záření

Výroba elektrické energie dle lokality

FVE main

Stínění fotovoltaických panelů

Významným faktorem, který může ovlivňovat produkci fotovoltaické elektrárny, jsou zdroje stínění: stromy, sousední domy, komíny, kopce atd. Stínění má vliv na celkovou roční výrobu elektrické energie. V případě potřeby pro Vás změříme předpokládaný pokles výroby způsobené stíněním.

Pořiďte si fotovoltaickou elektrárnu

Pomůžeme Vám!

Zašlete nám Vaše požadavky na fotovoltaickou elektrárnu. Vytvoříme Vám nabídku na míru včetně technického řešení. Naši specialisté se s Vámi spojí a proberou i další možnosti řešení.
Fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaické elektrárny

Vše o fotovoltaických elektrárnách. Výstavba na klíč pro domy a haly včetně pozemních instalací.

Servis FVE

Služby

Navrhujeme a realizujeme dodávky fotovoltaických elektráren již od roku 1998. Zajišťujeme nadstandardní záruční a pozáruční servis, údržbu, opravy, pohotovostní služby a online monitoring.
Technická podpora background

Podpora

Podpora nejen pro projektanty a provozovatele fotovoltaických elektráren. Navštivte naši podporu.