Negarantovaný výkon – Nové možnosti připojování fotovoltaických elektráren

Fotovoltaická elektrárna a sloup vysokého napětí

Od června 2024 bude k dispozici nový způsob připojování fotovoltaických elektráren. V místech, kde nelze aktuálně připojovat fotovoltaické elektrárny z důvodu nedostatečné kapacity v distribučních sítích nebo ohrožení bezpečnosti a spolehlivosti distribuční soustavy, bude možné žádat o připojení výrobny v režimu negarantovaného výkonu.

Pro koho?

Bude se to týkat připojování FVE od 100 kW k distribuční soustavě na hladině vysokého napětí. U těchto výkonů je vyžadováno dispečerské řízení, které umožňuje vzdálenou regulaci výkonu.

Co to bude znamenat?

Fotovoltaická elektrárna bude zapojena technicky standardním způsobem k distribuční soustavě a bude dodávat vyrobenou energie do objektu pro vlastní spotřebu a případné přetoky do distribuční soustavy. V případě omezení či přerušení možnosti dodávky do distribuční soustavy ze strany provozovatele distribuční soustavy se výrobce vzdá náhrady za omezení výroby. K omezení samozřejmě nebude docházek libovolně, ale bude probíhat v případech, kdy bude hrozit přetížení distribuční sítě.

Proč?

Celý koncept připojování výroben k distribuční soustavě umožní připojovat více výroben elektřiny, a to i v místech, kde je již celá kapacita distribuční sítě obsazena.

Kdy?

Zažádat o připojení v režimu negarantovaného výkonu bude konkrétně u ČEZ Distribuce k dispozici od 3.6.2024.

Investujte do fotovoltaické elektrárny

Zašlete nám své požadavky na fotovoltaickou elektrárnu a my pro Vás připravíme nabídku šitou na míru. Naši experti se s Vámi spojí, aby probrali všechny dostupné možnosti a našli to nejlepší řešení právě pro Vás.

Štítky: FVE
Chcete být informováni o novinkách?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste s k odběru novinek, informací o školeních a dalších zajímavých informací v oblasti záložních a obnovitelných zdrojů.

Může se vám také líbit