Vlivy na výrobu FVE

O fotovoltaice

Výroba elektrické energie je přímo úměrná dopadajícím slunečnímu záření. Výroba je tak závislá především na lokalitě. Výrobu také ovlivňuje sklon fotovoltaických panelů a jejich orientace. Dalším klíčovým faktorem je stínění fotovoltaických panelů.

Vliv sklonu a orientace fotovoltaických panelů na výrobu FVE

Podstatným faktorem, který ovlivňuje produkci elektrické energie z fotovoltaické elektrárny, je sklon a orientace fotovoltaických panelů. V rámci České republiky je optimální sklon 35°, orientace jih.

Při instalaci fotovoltaických panelů v jiném než optimálním sklonu (např. na sedlovou střechu), dochází k předpokládané snížené výrobě elektrické energie.

Optimální sklon: 35°

Optimální orientace: jih

Orientační výpočet, o kolik se sníží výroba elektrické energie ze solární elektrárny, pokud nebudou panely umístěny v optimálním sklonu a nebudou orientovány na jih jsou uvedeny v následujícím grafu.

Například: při orientaci střechy s paralelně umístěními FV panely na JZ a sklonu 30° dojde k 95% výrobě oproti optimální orientaci a sklonu.

Vliv sklonu a orientace FV panelů na výrobu FVE
V grafu je na vodorovné ose znázorněna orientace panelů v rámci světových stran. Na svislé ose je pak uveden sklon panelů. Odečtením příslušné barevné plochy pak určíte, jak bude Vaše fotovoltaická elektrárna výnosná v porovnání s optimálním sklonem a orientací.

Fotovoltaické panely lze instalovat téměř na jakoukoliv střechu. Pokud není orientace optimální, fotovoltaická elektrárna vyrobí pouze poměrně méně energie než při optimální výrobě.

Rádi Vám poradíme s návrhem fotovoltaické elektrárny a vypočítáme Vám předpokládanou roční výrobu elektrické energie. Využijte náš Konfigurátor FVE, kde si sami zjistíte, kolik by mohla vyrobit Vaše fotovoltaická elektrárna. Případně vyplňte poptávkový formulář nebo nás přímo kontaktujte.

Vliv intenzity slunečního záření na výrobu FVE

Lokalita, kde je fotovoltaická elektrárna umístěna, určuje celkovou roční výrobu elektrické energie. V rámci České republiky lze z jedné kWp instalovaného výkonu získat cca 950 až 1100 kWh elektrické energie za rok.

Výroba elektrické energie dle lokality.

Praha: 998 kWh/kWp

Brno: 1049 kWh/kWp

Sluneční záření - mapa ČR

Využijte náš Konfigurátor FVE, kde si sami zjistíte, kolik by mohla vyrobit Vaše fotovoltaická elektrárna. Případně vyplňte poptávkový formulář nebo nás přímo kontaktujte.

Vliv stínění fotovoltaických panelů na výrobu FVE

Významným faktorem, který může ovlivňovat produkci fotovoltaické elektrárny, jsou zdroje stínění:

  • stromy,
  • sousední domy,
  • komíny,
  • kopce,
  • atd.

Stínění má vliv na celkovou roční výrobu elektrické energie. V případě potřeby pro Vás změříme předpokládaný pokles výroby způsobené stíněním. Kontaktujte nás!

Chcete být informováni o novinkách?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste s k odběru novinek, informací o školeních a dalších zajímavých informací v oblasti záložních a obnovitelných zdrojů.

Související články

Výroba elektrické energie z FVE

Výroba elektrické energie z FVE

Produkce elektrické energie je závislá na intenzitě slunečního záření a je tedy závislá na lokalitě umístění fotovoltaické elektrárny. Zjistěte, kolik vyrobí FVE ve Vaší lokalitě.